Mutluluk Veren 8 Besin Kaynağı

Mutluluk Veren Besinler ve Faydaları Nelerdir?

Günlük yaşamda iş koşturması ya da okul hayatı gibi sorumlulukların üzerine pek çok kişi mutlu hissetmek için çaba gösteriyor. Sorumluluklar ve kişinin günlük yaşamdaki stresi ile mutlu hissedebilmesi için belli başlı besinleri tüketerek bu anlık koşuşturmacadan bir an olsun uzaklaşması mümkün oluyor.

Hem kilo yapmayan hem de dozunda tüketildiği sürece mutluluk hormonu salgılayan faydalı belli başlı besinler mevcut.

mutlulukveren
mutlulukveren

1- Bitter Çikolata

Bitter çikolata dozunda tüketildiği sürece hem mutluluk hormonu veren hem de şeker oranı az olduğu için yoğun şekilde kilo yapmayan besinlerden biridir. Bir fincan kahve içerken yanında biraz küçük kare ile bitter çikolata tüketmek herhangi bir zarar vermez ve kilo yapmaz. Bitter çikolata genellikle lezzeti keskin olduğu bilinen bir lezzet olması ile küçük bir parça günlük tüketildiğinde mutluluk hormonu verir ve aynı zamanda kilo almaya engel olur.

ONLİNE FİTNESS HOCASI

Eğer gittiğiniz spor salonunda hocanız sizinle ilgilenmiyorsa fitcevap.com ‘ a girerek fitness uzaktan eğitim işe yarıyor mu ? sorusuna fitness uzaktan eğitim değişimlerine bakarak karar verebilir ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

2- Muz

Faydalı besinler arasında yer alan muz içerisinde serotonin hormonu bulundurduğu için kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar. Günde bir tane tüketerek hem daha mutlu hissedebilir hem de bu sağlıklı meyveyi tadabilirsiniz. Muzu direkt tüketmek istemeyen kişiler dilimleyip üzerine çok az miktarda bal gezdirerek de tüketebilir.

3- Ay Çekirdeği

Yüklü miktarda tüketilmesi tavsiye edilmese de az miktarda tüketildiğinde stresi azalttığı ve serotonini yükselttiği gözlemlenmiştir. Çiğneme refleksini harekete geçirdiği için kişinin kendine kısa süre içerisinde daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Çekirdeğin tuzlu ve yoğun tüketilmesi tavsiye edilmese de bir miktar ve tuzsuz tüketildiğinde genelde mutluluk hormonu salgılar.

4- Ceviz

Pek çok kuruyemişin faydalı olduğu bilinmekle birlikte özellikle cevizin bu konuda daha önde olduğu ve beyne de iyi etki ettiği bilinir. Serotonin hormonunu yükselttiği için günde 2-3 ceviz tüketimi mutlu hissetmenizi sağlar.

5- Kuru İncir

Ara öğün olarak tüketilmesi tavsiye edilen kuru incir günde 2-3 adet tüketildiğinde stresi azaltır. Aynı zamanda kaygı durum bozukluğuna iyi gelen bir etkisi bulunduğu işin mutluluk hormonunu salgılar.

6- Peynir

Peynir de içerisinde serotonin hormonu salgılayan bir lezzet olduğu için kahvaltılarda tüketilmesi tavsiye edilir. Yağ oranı olan peynir türlerinde dozunda tüketimi daha önemlidir. Dozunda ve belli miktarlarda tüketildiği sürece peyniri kahvaltılarda tüketerek mutlu hissedebilirsiniz.

7- Bezelye

Yemeklerin içerisinde tercih edilebilen bezelyeler aynı zamanda ara öğünlerde de az miktarda tüketildiğinde mutluluk hormonu salgılayan bir özelliği bulunuyor.

8- Tahıllı Salatalar

Fasulye nohut buğday kinoa gibi gıdaların her biri hem faydalı olduğu bilinen hem de içerisinde serotonin olduğu bilinen gıdalardır. Stresle baş etmeye yardımcı olan bu gıdaların salatası yapıldığında lezzetli bir salata elde etmek ve bu şekilde daha mutlu hissetmek mümkündür.

Beslenme Düzeninde Nelere Dikkat Edilir?

Beslenme düzeninde mutluluk hormonu salgılayan gıdalar haricinde günlük yaşamda da belli noktalara dikkat etmekte fayda bulunur. Bol su tüketimi ve sebze tüketimini artırarak yine serotonin hormonu sağlamak mümkün olur. Aynı zamanda beslenme düzeninde yine günlük yaşamda sıklıkla tahıllı gıdalar tüketimini artırmak ve ara öğünlerde kuru incir ya da bezelye gibi serotonun hormonu salgılayan besin tüketmek de faydalı olur. Şeker tüketimini azaltmak da hem serotonin hormonunun yükselmesine hem de fiziki açıdan daha sağlıklı bir vücuda ulaşmaya yardımcı olur.

Hamilelik ve emzirme dönemleri haricinde günde bir fincan yeşil çay tüketimi mutluluk hormonu vermekle birlikte sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da destek olur.

Anahtar kelimeler ; mutluluk veren, mutluluk, seratonin, mutluluk veren besinler, hangi gıdalar mutluluk verir, hangi besinler seratonin salgılar, mutluluk veren gıdalar,

İlgili blog gönderileri