En İyi Fitness Programı Hangisi?

En İyi Fitness Programı Hangisi?

Vücudunu düzene oturtmak isteyen herkesin Fitness programları ilgisini çeker. Özellikle en iyi fitness programı araştırması yapmak ve değerlendirmeler sonrasında çalışmalara başlanması gerekir. Öncelikli olarak vücut tipinin belirlenmesi ve buna göre bir fitness programını tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda kilo vermek mi kilo almak mı ya da vücudunuzu daha fit bir hale getirmek mi istediğinize karar vermeli ve başlangıç, orta ve ileri düzey olmak üzere planlarınızı hazırlamalısınız.

Bu konuda özellikle uzmanlardan yararlanmak daha sağlıklı bir şekilde kilo almak ya da kilo vermenizi destekler. Var olan vücudundan memnun olmayan ve sürekli olarak spor hayatına entegre etmeye çalışan kişilerin genellikle düzensiz bir spor geçmişi olduğu görülmüştür. Dolayısıyla bu kişilerin belirli bir düzen içerisinde spor yapmaları oldukça önemlidir . Sağlıklı bir antrenman programı için öncelikle kilo verme ya da  vücudunuzu nasıl geliştireceğiniz ve karar vermelisiniz.

Uygun Fitness Programı

Gittiğiniz spor salonunda sizinle ilgilenmiyorlarsa , fitcevap.com ‘ a girerek fitness uzaktan pt ile değişen vücutları görebilir ve türkiyenin ilk uzaktan pt antrenörü olan özgür mustafa geldeç ‘ ten program alabilirsiniz.

 Spor yapmak için seçeceğiniz yöntem özellikle istediğiniz formu elde etmek için oldukça önemlidir. Bu anlamda seçeceğiniz yöntemin ne kadar etkili olduğuna bakarak sürecin kısalması ya da uzaması da mümkündür.

Bir fitness programı seçilirken öncelikli olarak her gün bu fitness programına uymak amaçlanmalıdır. Sürekli olarak yoğun bir şekilde fitness yapmak ya da spor yapmak vücudun yorulmasına ve sağlık kayıplarına sebep olacaktır. Dolayısıyla fitness programıyla birlikte bir diyet listesi de vücudun ihtiyacına göre beslenmenin yanı sıra sağlığının da korunmasını destekleyecektir.

Uzmanlardan destek almak sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Özellikle bu işlerin ekip olarak çözülmesi gereken sorunlar  olduğunu  bilmeli ve bunu unutmamalısınız. Eğer iyi bir fitness geçmişine sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak bir doktor kontrolünden geçmeli ve herhangi bir sağlık probleminiz var ise bu da çözmelisiniz

Çeşitli uzmanların aracılığıyla fitness programının belirlenmesi ve buna göre yapılacak sporların vücudu etkileyerek fit görünümün kazanılması mümkün olacaktır. Özellikle uzman eşliğinde bu çalışmaların yapılması oldukça etkilidir. En iyi fitness programını bulmak ve buna göre ilerlemek için çalışmaların dikkatli yapılması önemlidir.

 

eniyifitnessprogramı
eniyifitnessprogramı

Fitness Antrenman Set Sistemler

Piramit Set:

En popüler sistemlerden biri olan Piramit Set sistemi, tekrar sayısı ile ağırlık miktarı arasındaki ters orantıya dayalıdır. Yani başlangıçta yüksek tekrar düşük ağırlık ile başlanır. Her sette tekrar azaltılarak ağırlık arttırılır. Ağırlık ve uygulanan kuvvetin artış şekli bakımından kademeli ilerleme olduğu için de çok tercih edilmektedir. Bu sayede sakatlık riskini de azaltmış olan, setten sete yüklenmenin arttığı popüler bir sistemdir.

Örnek:

Bench Press Egzersizi

1. Set: 20 kg. İle 12 Tekrar Yapın

2. Set: 25 kg. İle 10 Tekrar Yapın

3. Set: 30 kg. İle 8 Tekrar Yapın

4. Set: 35 kg. İle 6 Tekrar Yapın

Bu sistemin tam tersi şekilde uygulananına da Ters Piramit denmektedir. Yani bu sistemde, yüksek ağırlık az tekrarla başlayıp, ağırlık azaltılarak ve tekrar sayısı arttırılarak devam edilir.

ONLİNE FİTNESS KOÇ 

Size uygun en iyi antrenman set sistemini merak ediyorsanız fitcevap.com‘a girerek başvuru formu doldurabilirsiniz.

Süper Set:

Bu set sistemi de çoğumuzun bildiği gibi en popüler sistemler arasında. En basit mantıkla iki egzersizin arka arkaya yapılması mantığına dayanır. Süper Set‘in mantığına göre, seçilen egzersizler agonist antogonist kavramına göre, zıt kas grupları olmalıdır. Örnek olarak biceps için bir egzersiz uygulayıp, arada dinlenmeden triceps için bir egzersiz uygulamak gibi.

Örnek:

Bench Press + Lat Pulldown 3*12+12

Leg Extension + Leg Curl 3*12+12

Standing Barbell Curl + Push Down 3*12+12

 

Birleşik Set:

Bu set sistemi için aslında Süper Set’in bir çeşidi olarak bahsedilmektedir. Mantığı süper set ile aynı olarak iki egzersizin sırayla yapılmasına dayanır. Farkı ve özelliği ise uyguladığımız iki egzersizin aynı kas grubundan olması. Örneğin: Dumbbell Curl egzersizinden hemen sonra Hammer Curl egzersizini uygulamak.

Üçlü Set(Tri Set):

Üçlü Set(1) sistemi, adından da anlaşılacağı gibi üç egzersizin arka arkaya yapılmasına dayalıdır. Bu sistemde genellikle aynı kas grubuna egzersizler uygulanmaktadır. Zorluk ve direnç altındaki süreye bakarak Süper Set’in daha zor seviyesi olarak adlandırabiliriz.

Örnek:

1. Dumbbell Fly

2. Dumbbell Press

3. Chest Dips

Her egzersizi 10-12 tekrar uygulayın. Egzersiz aralarında dinlenmemeye çalışın. 3 egzersizi de tamamladığınızda 1 set biter. 3-4 set uygulamaya çalışın.

Dev Set:

İşin daha da zorlaştığı kısma geldik. Üçlü Set yeterince zor değilmiş gibi bir de bu sistemin kullanılmasını yeni başlayanlara tavsiye etmiyorum. Çünkü sizi iyice zorlayan ve yoran bu sistemdeki mantık, 4 ya da daha fazla egzersizin arka arkaya yapılmasına dayalıdır. Bu, içerisinde devamlılık da olduğu için yağ yakımına da katkı sağlayabilecek, yüksek yoğunluklu bir sistemdir. Sırayla, vakit kaybeden birçok egzersiz uygulandığından Üçlü Set ve Dev Set tarzı sistemleri kalabalık spor salonlarında uygulamanız zor olacaktır.

Drop Set:

Popüler olan başka bir sisteme daha gelirsek, Drop Set sistemi, etkisi vücut geliştirme sporcuları tarafından görülmüş, çok tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemde egzersizi yüksek ağırlıkla tükenene kadar(1 tekrar daha yapamayacak hale gelene kadar) uygulamaya devam ettikten hemen sonra daha hafif bir ağırlığa geçerek egzersize yine tükenene kadar devam ederiz. Ardından tekrardan ağırlığı azaltarak aynı şekilde uygularız. Aynı set içinde bunu 3-4 defa uygularız. Bu kaslarınızı fazlasıyla yoracak bir egzersiz olduğu için uyguladığınız kas bölgesinin son egzersizinin son setlerinde denemeniz daha iyi olur.

Anahtar Kelimeler ; en iyi fitness programı, En iyi fitness programını bulmak , sağlıklı bir şekilde kilo almak , piramit set , drop set , süper set , 

İlgili blog gönderileri